2016-03-23|Umieszczone w: Erasmus+, |przez: ZetKa

Było to pierwsze z serii międzynarodowych spotkań, które odbędą się w różnych miejscach Europy do czerwca 2018. Oprócz nas  w spotkaniu brała udział młodzież z następujących miast: Florencja (Włochy), Liperi (Finlandia), Istambul (Turcja), Pancota (Rumunia) i Schrobenhausen (Niemcy), a gościli nas uczniowie z Palermo (Włochy). Prawie 2000 km z Lublina do Sycilii, pokonaliśmy dzięki liniom lotniczym Alitalia.
Przywitało nas słońce, ciepła pogoda (ponad +15*C) oraz bardzo otwarci, radośni i koleżeńscy gospodarze - uczniowie i nauczyciele szkoły partnerskiej LICEO SCIENTIFICO STATALE GALILEO GALILEI (jednej z najlepszych szkół w Palermo!!!). W trakcie 5 dni spędzonych na wyspie uczyliśmy się, bawiliśmy się i zwiedzaliśmy.
1. dnia prezentowaliśmy filmy o swoich szkołach i miastach rodzinnych, w trakcie lunchu każdy z krajów zaprezentował swoje tradycyjne potrawy. Zobaczyliśmy jedną z najpiękniejszych plaż na Sycylii (Mondello) oraz zobaczyliśmy, jak wyglądają typowe włoskie domy i smakuje tradycyjne włoskie jedzenie w trakcie wieczornej wizyty u naszych nowych kolegów z Palermo.
 2. dnia prezentowaliśmy filmy o miejscach pracy z każdego miasta szkoły partnerskiej. Po obejrzeniu filmów w międzynarodowych grupach dyskutowaliśmy na temat tych filmów. Po południu pojechaliśmy do najstarszej części miasta, którą poznaliśmy poprzez uczestnictwo w grze miejskiej.
 3. dnia zwiedziliśmy średniowieczne miasteczko Cefalu i zobaczyliśmy, jak wygląda skup  oraz sortownia owoców cytrusowych. To właśnie stąd trafiają do nas pomarańcze, klementynki, cytryny i mandarynki. Wieczór spędziliśmy w towarzystwie włoskich rówieśników, rozmawiając w trzech językach (angielskim, polskim, włoskim).
4. dnia odwiedziliśmy różne miejsca pracy, np. perfumerię, gdzie można powąchać i kupić wszystkie zapachy świata, Stowarzyszenie Libera, które zajmuje się przywracaniem społeczeństwu skonfiskowanego majątku mafii oraz pracą edukacyjną wśród młodzieży. Zwiedziliśmy też kolejny fragment  Palermo, a wieczorem wszyscy uczestnicy projektu (wraz z nauczycielami ponad 80 osób!!!) zjedli pyszną sycylijską pizzę w typowo włoskim lokalu.
 5. dnia ponownie pracowaliśmy w szkole, podsumowując spotkanie, zmontowaliśmy filmy z materiałów nagranych podczas spotkania. Szkolny zespół zagrał wspaniały koncert, a następnie odbył się mecz z piłki nożnej, który wygrała drużyna Polska!!! (17:10). W tym czasie nauczyciele pracowicie omawiali szczegóły projektu. Wieczorem odbyło się "farewell party" czyli przyjęcie pożegnalne. Były przekąski, pizza i napoje oraz oczywiście dużo dobrej muzyki.
To był bardzo udany tydzień podczas którego nawiązaliśmy dużo nowych kontaktów.