2015-07-06|Umieszczone w: |przez: KSZ

W sobotę 27 czerwca reprezentacje pięciu miast, których nazwy noszą okręty Marynarki Wojennej rywalizowały w Turnieju o "Złotą Kotwicę Dowódcy Marynarki Wojennej RP". Reprezentacja Lublina, którą stanowili uczniowie drugich klas naszego gimnazjum, zajęła drugie miejsce. Oto jej skład: Jakub Godzisz, Krzysztof Rybak, Krystian Pusiak, Piotr Krawczyk, Adrian Rapa, Mateusz Jonasz, Adam Chrześcijanek, Jan Grzegorczyk.

Więcej faktów:
W 2004 roku powstał projekt edukacyjny o nazwie  „Miasta – Okręty”. Jego założeniem jest promocja idei Polski jako państwa morskiego w różnych zakątkach naszego kraju. Poprzez podkreślanie związków różnych regionów i miejsc w Polsce z morzem, a także historią i współczesną Marynarką Wojenną projekt ma głównie oddziaływać na dzieci i młodzież.  Ma charakter edukacyjny i wychowawczy. Najbardziej atrakcyjnym, corocznym wydarzeniem projektu „Miasta-Okręty” jest turniej „Wielobój Morski”, który stał się jednym z najważniejszych wydarzeń obchodów Święta Marynarki Wojennej w Świnoujściu. Patronat nad zawodami sprawują prezydenci miast (Lublin, Gniezno, Kraków, Poznań, Toruń), dowódca Marynarki Wojennej oraz dowódca 8 Flotylli Obrony Wybrzeża  w Świnoujściu w której skład wchodzi pięć okrętów transportowo-minowych: ORP „Lublin”, ORP „Gniezno”, ORP „Kraków”, ORP „Poznań” i ORP „Toruń. Podczas turnieju w Świnoujściu reprezentacje miast oraz ich okręty rywalizują o główne trofeum zawodów - „Złotą Kotwicę Dowódcy Marynarki Wojennej”. Zawodnicy walczą w czterech konkurencjach marynarskich: przeciąganie liny, walka na bomie, sztafeta z odbijaczem oraz rzut kołem ratunkowym.
Zmagania sportowe poprzedzane są konkursem wiedzy marynistycznej o tematyce związanej z  historią Marynarki Wojennej, jej współczesnymi zadaniami i rolą w systemie obronnym państwa.
Reprezentacja Lublina, którą od 2005 roku stanowią uczniowie II klas Gimnazjum nr 11 wielokrotnie stawała na najwyższym stopniu podium. Udział w takiej imprezie jest wielkim wydarzeniem dla społeczności Gimnazjum nr 11, niezapomnianym przeżyciem dla jej uczestników i na zawsze pozostanie w pamięci wszystkich „wilków  morskich” z naszego gimnazjum.
Olbrzymim znaczeniem ma dla nas fakt że, dowódcą ORP Lublin z którym łączą nas bardzo bliskie kontakty jest uczeń naszej szkoły kapitan Piotr Mazurek, a Patronem szkoły jest oficer legendarnego okrętu podwodnego ORP "Orzeł" porucznik Marian Tadeusz Mokrski.