2014-11-29|Umieszczone w: Język polski, |przez: ZetKa

W pierwszej części spotkania aktor poprowadził multimedialną lekcję na temat sztuki filmowej. Uczniowie poznali różnice między ekranizacją a adaptacją książki, przyjrzeli się zmianom wprowadzanym przez reżysera ekranizującego znane dzieło oraz odkryli triki scenarzysty, który kilka tomów lektury musi zmieścić w dwóch godzinach filmu. Z zaciekawieniem oglądali fragmenty znanych lektur przeniesionych na wielki ekran.

Po przerwie uczestnicy zajęć obejrzeli polski film z 2013 roku w reżyserii Macieja Pieprzycy pt. „Chce się żyć”. To autentyczna historia chorego na mózgowe porażenie Mateusza, który podejmuje trudną walkę o godność i prawo do normalnego życia. Film wzrusza i krzepi; uczniowie z podziwem  mówili o odtwórcy głównej roli, Dawidzie Ogrodniku, zdumieni faktem, że to w pełni sprawny młody, obiecujący aktor.

Lekcja „Z książki na wielki ekran”, łącząc edukację z rozrywką, terminy naukowe z barwnymi obrazami,  na długo zostanie w pamięci pierwszoklasistów, tak jak i film, który z racji tematyki stał się niejako wstępem do szkolnego Dnia Integracji świętowanego w nadchodzącym tygodniu.

Organizacją imprezy zajęła się pani Beata Daniluk.