2014-06-28|Umieszczone w: G11, |przez: ZetKa


Gospodarzem  jest 8 Flotylla Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. To właśnie w składzie tej Flotylli znajduje się 5 okrętów transportowo-minowych, które noszą nazwy ORP „Lublin”, ORP „Gniezno”, ORP „Kraków”, ORP „Poznań” i ORP „Toruń”.

W 2005 roku miasta patronujące okrętom podpisały wspólnie z Marynarką Wojenną  porozumienie o wspólnym projekcie „Miasta-Okręty”, który ma popularyzować wiedzę o Marynarce Wojennej, edukację morską i podkreślać związki miast z okrętami.
Jeszcze w tym samym roku zorganizowano pierwszy turniej wieloboju morskiego dla młodzieży z tych miast. Od tego czasu odbywa się on co roku. W turnieju uczestniczy także reprezentacja Świnoujścia jako miasta-gospodarza.  Turniej ten wszedł już na stałe do kalendarza wydarzeń 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i jednocześnie stał się jednym z najważniejszych wydarzeń obchodów Święta Marynarki Wojennej w Świnoujściu.
Tegoroczny, jubileuszowy finał turnieju poprzedzony był eliminacjami, które przeprowadzono w poszczególnych miastach. O prawo startu w finale walczyli uczniowie gimnazjów. Zwycięzcy lokalnych eliminacji reprezentowali swoje miasta w walce o główne trofeum zawodów.
Zawodnicy walczyli w czterech konkurencjach marynarskich: przeciąganie liny, walka na bomie, sztafeta z odbijaczem oraz rzut kołem ratunkowym. Konkurencje zręcznościowe poprzedził konkurs wiedzy marynistycznej. Młodzież odpowiadała na pytania związane z historią Marynarki Wojennej, jej współczesnymi zadaniami i rolą w systemie obronnym państwa.
Wśród finalistów turnieju była reprezentacja Gimnazjum nr 11 w Lublinie.
Dla uczestników konkursu przygotowano specjalny program. Zwiedzili miasto, poznali świnoujski Port Wojenny oraz okręty w nim stacjonujące. Zapoznali się również z tradycjami i historią 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo – Minowych.