2013-06-13|Umieszczone w: Radio MIX, "Adopcja Serca", |przez: ZetKa

Musafiri jest w naszym gimnazjum dzięki Adopcji Serca, która jest indywidualnym lub zbiorowym patronatem nad sierotą, głodującym dzieckiem Trzeciego Świata. Biuro Adopcji Serca przy lubelskim oddziale Maitri utrzymuje kontakt z siostrami misjonarkami pracującymi w Afryce. Siostry zaś dysponują listą dzieci wołających o pomoc. Musafiri Amani bardzo potrzebował takiej pomocy. Zanim został adoptowany, pisał listy, z których emanowała tęsknota za przybraną rodziną, która mogłaby się nim zaopiekować. Swoich najbliższych bardzo wcześnie utracił. Wojna domowa w Rwandzie, która wybuchła w latach 90, pochłonęła milion ofiar. Co drugie dziecko zostało sierotą. Wśród nich był Musafiri . Ojca prawie nie pamięta, zginął na wojnie gdy chłopiec miał trzy lata. Rok później stracił matkę, która została zamordowana w czasie ucieczki. Chłopcem zaopiekowała się babcia. Musafiri nie miał własnego domu, ponieważ przez wojnę musiał uciekać i przenieść się w obce strony. Obecnie wraz z babcią i dalszą rodziną mieszka już we własnej chacie, którą siostry misjonarki wybudowały za pieniądze zebrane przez naszą młodzież i nauczycieli. Na czym polega nasza pomoc? Nasza szkoła zadeklarowała regularne, comiesięczne wsparcie finansowe chłopca. W tej chwili wynosi ono 17euro. Organizujemy kiermasze, loterie , koncerty, zbiórki makulatury, z których dochód przeznaczony jest na comiesięczną wpłatę. Zbieramy pieniążki do puszek. To dzięki naszej pomocy Musafiri chodzi do szkoły, ma zapewnione wyżywienie, leczenie, przybory szkolne. Musafiri ukończył już szkołę podstawową i obecnie uczęszcza do  szkoły średniej. Jest to nasz duży sukces, gdyż niewielu młodych ludzi z Afryki chodzi do szkół średnich. Jest to ogromna szansa dla naszego podopiecznego. Może zdobyć zawód, a tym samym otrzymać pracę i szansę na godne życie. Nasi uczniowie wraz z nauczycielami kilka razy w roku piszą do Musfiri listy, które są wyrazem więzi z afrykańskim bratem. Listy piszemy w języku francuskim, bo Musafiri uczy się tego języka w szkole.
W szkole (segment B parter) znajduje się stała ekspozycja poświęcona adoptowanemu chłopcu. Prowadzona jest kronika Adopcji Serca (biblioteka). Osobą koordynującą tą akcję w naszej szkole jest pani Agnieszka Goliszek. Jednakże wszyscy, całe Gimnazjum nr 11, czuje się odpowiedzialne za naszego podopiecznego.
Pozdrawiamy i zachęcamy do wysłuchania audycji naszego radia MIX o Musafirim.

Załączniki do pobrania:
Musafiri_list.pdf