2012-05-29|Umieszczone w: Język niemiecki, |przez: Kącka Małgorzata

23 kwietnia 2012r. w Instytucie Goethego w Warszawie miał miejsce finał ogólnopolskiego konkursu Deutsch für Helle KöpfeNiemiecki dla bystrzaków. Konkurs ten organizowany przez niemiecki Instytut Geothego odbywał się w 5 krajach – w Polsce, Czechach, Łotwie, na Litwie i na Słowacji, i składał się z 2 etapów. Pierwszy z nich polegał na wypełnieniu szczegółowego quizu dotyczącego znajomości niemieckich wynalazków i wynalazców, do którego przystąpiło ok. 170 uczniów w wieku od 15 do 18 lat. Następnie uczestnicy mieli za zadanie przygotować własne projekty badawcze z zakresu nauk technicznych bądź matematyczno-przyrodniczych oraz odpowiedzieć na zadane pytania. Spośród 67 nadesłanych projektów, wybrano 12 najlepszych i najciekawszych, które zostały zakwalifikowane do finału, a z których jury miało za zadanie wyłonić 3 laureatów.

 

Wśród nich znalazła się praca uczennicy naszego gimnazjum Weroniki Adamczyk - projekt o wdzięcznej nazwie „Śladami lubelskiego wróbla” dotyczący zmian awifauny lęgowej Lublina w ostatnich latach ze szczególnym naciskiem na zmiany w liczebności populacji wróbla domowego, którym pomimo dużej konkurencji Weronika zdobyła tytuł laureata.

 

Wszyscy finaliści zostali uhonorowani pamiątkowymi dyplomami i drobnymi upominkami. Na laureatów czeka jednak inna nagroda – dwutygodniowy wakacyjny obóz naukowy w Getyndze. Serdecznie gratulujemy!