2016-06-14|Umieszczone w: Język niemiecki, |przez: ZetKa

W dniach od 31 maja do 3 czerwca 2016 r. uczniowie klas: 3A, 2A i 1A wzięli udział w wycieczce szkolnej, której trasa wiodła z Lublina do Ołomuńca na Morawach, Wiednia w Austrii i poprzez Morawski Kras w Czechach do Polski. Program wycieczki był bardzo urozmaicony. Miłym zaskoczeniem była ładna pogoda, choć zapowiadano opady deszczu i burze.
Pierwszego dnia, po przekroczeniu granicy czeskiej, na dłużej zatrzymaliśmy się w Ołomuńcu, historycznej stolicy Moraw, gdzie w  centrum miasta znajduje się Rynek Górny z ratuszem oraz kolumną Trójcy Przenajświętszej, która została umieszczona  przez UNESCO  na liście światowego dziedzictwa kultury.
Przez kolejne dwa dni zwiedzaliśmy zabytki i podziwialiśmy atrakcje turystyczne stolicy Austrii. Pałac Schönbrunn, dawna letnia rezydencja cesarskiej rodziny Habsburgów i jeden z najpiękniejszych budynków w stylu barokowym w Europie. Obejrzeliśmy wspaniałe sale ceremonialne i kosztownie wyposażone salony oraz kolekcje malarstwa. Wnętrza utrzymane są w stylu rokoko  i ozdobione czeskimi lustrami kryształowymi i piecami fajansowymi. Pałac Schönbrunn jest dziedzictwem kultury UNESCO.
Najważniejszym i najatrakcyjniejszym obiektem zabytkowym w Wiedniu jest Hofburg - dawna siedziba rodu Habsburgów, licząca około 700 lat. W tutejszych zbiorach muzealnych  znajduje się m.in. cesarska korona Świętego Cesarstwa Rzymskiego. W pałacu Hofburg rezyduje prezydent Austrii.
W Wiedniu uczniowie podziwiali zabytki Starego Miasta, które jest uznawane za najpiękniejsze w Europie. Znajduje się tu średniowieczna katedra św. Stefana ze 137-metrową wieżą, stanowiącą platformę widokową na panoramę Wiednia. Jest architektonicznym arcydziełem, kryjącym w swym wnętrzu liczne dzieła sztuki., jak np. gotycki ołtarz skrzydłowy z 1447 roku.
Na Starówce znajduje się też słynna kolumna Świętej Trójcy, zbudowana  na pamiątkę epidemii dżumy oraz ratusz, który należy do najpiękniejszych tego typu obiektów w Europie. Na Starówce usytuowany jest  też gmach Opery Narodowej i Muzeum Sztuki.

Atrakcją Wiednia jest też  Hundertwasserhaus -  dom z dachem pokrytym ziemią, trawą, krzewami i rosnącymi dużymi drzewami. Nazwę zawdzięcza swemu twórcy – F. Hundertwasserowi, austriackiemu artyście walczącemu na rzecz ochrony środowiska. Dom  zdaje się zaprzeczać prawom architektury, a jest budynkiem mieszkalnym, w którym znajduje się kilkadziesiąt apartamentów.

Rewelacyjną  atrakcją w trzecim dniu wycieczki był  pobyt w parku rozrywki. Prater należy do największych atrakcji turystycznych Wiednia. Sercem tego obszernego kompleksu jest ogromny Diabelski Młyn i Praterturm, czyli gigantyczna karuzela wznosząca się na wysokość 117 m. Park oferuje ponad 250 atrakcji; jest nawet gabinet figur woskowych Madamme Tussaud.
Byliśmy też na wzgórzu Kahlenberg, gdzie w 1683 roku król Polski, Jan III Sobieski dowodził zwycięską Odsieczą Wiedeńską. Na szczycie góry znajduje się polski kościół, a w nim izba upamiętniająca zwycięstwo polskie nad Turkami. Z Kahlenbergu podziwiać można  panoramę Wiednia, dolinę Dunaju i Lasek Wiedeński.

W czasie wycieczki uczniowie mogli wielokrotnie wykorzystać w praktyce znajomość języka niemieckiego. Dzięki temu zwiedzanie i zakupy były wielką przyjemnością.
Ostatniego dnia wycieczki udaliśmy się do Morawskiego Krasu,  malowniczej krainy położonej na północ od Brna, z  ogromną ilością jaskiń i głębokich przepaści. W Jaskini Punkevní podziwialiśmy niezwykłe kształty stalagmitów, stalaktytów i stalagnatów. Płynęliśmy łodziami podziemną rzeką Punkvą,  której wody mają piękny turkusowy odcień. Zeszliśmy też na dno Przepaści Macocha, będącej najgłębszym lejem krasowym w Czechach. Przepaść robi  wielkie  wrażenie. Jej strome ściany wznoszą się na wysokość ponad 135 m i toną w świetle dnia. Zbocza porasta bujna zieleń, a na dnie przepaści mieni się turkusem niewielkie jeziorko.
W czasie wycieczki uczniowie zwiedzili wiele ciekawych miejsc, doskonalili znajomość obcego języka, odpoczywali  w gronie zaprzyjaźnionych osób, i we wspaniałych nastrojach, zadowoleni i pełni wrażeń, wrócili wraz z opiekunami do Lublina.