2016-05-22|Umieszczone w: Erasmus+, |przez: ZetKa

Było to już drugie z międzynarodowych spotkań planowanych w różnych krajach Europy w ramach trzyletniego projektu. Razem z nami w spotkaniu brała udział młodzież z Włoch (Sycylii oraz Florencji), Turcji, Rumunii, Niemiec oraz Finlandii.

Po długiej podróży - najpierw samolotem liniami Finnair do Helsinek, a następnie pociągiem Intercity do miasta Joensuu położonego na wschodzie kraju, w północnej Karelii - krainie lasów i jezior, powitali nas gościnni fińscy uczniowie oraz ich rodziny, u których zamieszkali nasi gimnazjaliści. Miłym zaskoczeniem była ciepła, słoneczna pogoda, która o tej porze roku jest rzadkością w  Finlandii. W trakcie pięciu spędzonych tutaj dni uczyliśmy się, pracowaliśmy, poznawaliśmy ciekawe miejsca oraz bawiliśmy się.
Pierwszego dnia każdy kraj przedstawiał prezentacje w języku angielskim na temat zawodów przyszłości, poznaliśmy także goszczącą nas szkołę Liperi Koulu, zaś pod wieczór udaliśmy się nad pobliskie jezioro, gdzie odbyły się zawody w łowieniu ryb. Drugiego dnia wszyscy uczestnicy projektu pracowali  w różnych miejscach, np. w pizzerii, stadninie koni, biurze, markecie, przedszkolu, kawiarni, by następnego dnia podzielić się wrażeniami z całą grupą. Trzeciego dnia obserwowaliśmy  lekcje odbywające się w szkole, a następnie odwiedziliśmy trzy zakłady pracy. Popołudnie uczniowie spędzili w nieco luźniejszej atmosferze, udali się bowiem do młodzieżowego domu kultury Nuokkari, w którym spędzili czas na grach i zabawach wspaniale się przy tym integrując. Czwarty dzień pobytu upłynął nam w mieści Joensuu, gdzie udaliśmy się na Festiwal Nauki – SciFeast a następnie zwiedzaliśmy miasto. Ostatniego dnia udaliśmy się do Parku Narodowego Koli, gdzie podziwialiśmy niezwykłe widoki fińskiego pojezierza – rozległe jeziora z leśnymi wysepkami, ogromne polodowcowe głazy i gdzieniegdzie jeszcze zalegający śnieg. Wieczorem zaś odbyło się spotkanie pożegnalne, na którym otrzymaliśmy pamiątkowe certyfikaty. To nie koniec atrakcji bowiem w drodze powrotnej zwiedziliśmy Helsinki.
Tydzień w Finlandii był bardzo udany, nawiązaliśmy nowe kontakty i zaplanowaliśmy pracę na kolejny rok projektu w roku szkolnym 2016/2017.