Szkoła Podstawowa nr 28 z Oddziałami Integracyjnymi

im. Synów Pułku Ziemi Lubelskiej w Lublinie

Ważne informacje

Wojewódzki konkurs plastyczny
„100 lat odzyskania przez Polskę niepodległości widziane oczami dziecka – pocztówka”

Szkoła Podstawowa nr 28 z Oddziałami Integracyjnymi w Lublinie jest organizatorem konkursu plastycznego. Patronat honorowy nad konkursem objęli: Prezydent Miasta Lublin, Lubelski Kurator Oświaty, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie, Kurier Lubelski. Adresatami konkursu są uczniowie klas I-III szkół podstawowych województwa lubelskiego.


Warsztaty kulinarne w I E

16 listopada 2018 r. klasa I E uczestniczyła w warsztatach kulinarnych, które odbyły się w pizzerii. Dzieci dowiedziały się dużo ciekawych rzeczy o pochodzeniu i historii pizzy oraz z jakich składników przygotowuje się to popularne danie.


Gra Miejska WOLNOŚĆ - ZAGUBIONY W CZASIE

Gra miejska to inaczej gra terenowa, w której za pomocą wskazówek odnajduje się stacje gry, w których można zdobywać punkty za wykonanie zadania. W naszej grze wędrowaliśmy po urokliwych zakątkach Lublina, przywołując pamięć o zasłużonych dla naszego kraju i miasta postaciach historycznych.Wędrowaliśmy wspólnie po dawnych epokach, spotykając królów Polski, poetów, artystów, polityków zasłużonych w walce o odzyskanie niepodległości naszego kraju.


„Śniadanie Daje Moc”

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu mamy energię do nauki, lepiej koncentrujemy się podczas zajęć i mamy siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień! Tego dnia klasy I - III ochoczo włączyły się w realizację ogólnopolskiego projektu. Samodzielnie przygotowane śniadanie smakowało wyśmienicie!


OD KOŚCIUSZKI DO PIŁSUDSKIEGO

Przemarsz klasy 7c szlakiem miejsc i postaci historycznych zasłużonych dla naszego kraju. Wycieczka odbyła się w środę, 31 października. Przygotowaliśmy informacje na temat postaci historycznych zasłużonych w walce o zachowanie polskości. Podczas przemarszu opowiadaliśmy o Polakach ważnych dla naszego kraju i miasta:


Koncert „Sto lat marzeń”

14.11.2018 r. z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w naszej szkole odbył się koncert „Sto lat marzeń”, który został przygotowany w ramach zajęć projektowych w świetlicy szkolnej przez uczniów z klasy 2d i 4a pod kierunkiem pani Klaudii Irgi i Małgorzaty Piaseckiej we współpracy z p. Izą Irgą. Koncert obejrzeli uczniowie klas „0”, I, II, i III. Marzenia kilku pokoleń Polaków o wolnej Polsce spełniły się. My spadkobiercy tych marzeń o wolnej ojczyźnie, jesteśmy wdzięczni naszym praojcom za krew przelaną na drodze do niepodległości. Kochamy wolność .


SZTAFETA NIEPODLEGŁOŚCI

W dniu 11.11.2018 o godzinie 15.00 z inicjatywy Lubelskiego Okręgowego Związku Pływackiego, Urzędu Miasta Lublin i Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji „Bystrzyca” Sp. z o.o. została zorganizowana na olimpijskiej pływalni Aqua Lublin (50m) czwarta już SZTAFETA NIEPODLEGŁOŚCI – 100 x 100 m stylem dowolnym, do której zakwalifikowały się dwie uczestniczki klubu SKARPA, będące jednocześnie uczennicami Szkoły Podstawowej 28 w Lublinie:


Bieg dla Niepodległej 1918

Sobotni poranek 10 listopada 2018 przywitał nas słońcem. Wszyscy w pełnej gotowości - uczestnicy i organizatorzy. Uczniowie, rodzice i nauczyciele - godna reprezentacja całej społeczności szkolnej. Gotowych do biegu w liczbie 103 wspiera liczne grono kibiców. Dystans do przebiegnięcia to 1918 m.


“Warto być Polakiem” - finał konkursu

1068 uczniów z całego województwa lubelskiego przystąpiło w środę 07.11.2018 roku do finałowego testu wiedzy historycznej “Warto być Polakiem”. Konkurs, organizowany przez Kurier Lubelski we współpracy z IPN Oddział Lublin i Kuratorium Oświaty, uzyskał honorowy patronat wojewody lubelskiego p. Przemysława Czarnka.


Wystawa "100 lat Niepodległości"

Zapraszamy wszystkich chętnych do obejrzenia wystawy książek, czasopism, multimediów i plakatów historycznych: „100 lat Niepodległości”, która została zaprezentowana w bibliotece szkolnej (segment D).


Podziękowania od czworonożnych przyjaciół ze schroniska w Rachowie

Gorące podziękowania od czworonożnych przyjaciół ze schroniska w Rachowie. Po raz kolejny Szkolny Oddział Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami zorganizował zbiórkę karmy dla potrzebujących psów i kotów. Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem przynosili do szkoły duże ilości puszek, makaronu, kaszy, ryżu. Zebrana karma została dostarczona do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Rachowie. Serdecznie dziękujemy rodzicom, uczniom oraz nauczycielom.


Ananasy z pierwszej „A” klasy_październik

Minął drugi miesiąc intensywnej pracy w klasie 1 A. Jesteśmy już pełnoprawnymi uczniami. Złożyliśmy ślubowanie. Aktywnie włączaliśmy się w różne akcje realizowane na terenie szkoły. To co się działo, pokazuje nasza gazetka.


Dynia na Halloween w I E

Olbrzymią frajdę - tradycyjny lampion z dyni na Halloween przygotował nam tata ucznia z naszej klasy Tomka Sarata. Wydrążona dynia z ciekawym wzorem szybko przypadła do gustu dzieciom.


Klasy II i III w teatrze

31 października 2018 r. kl. II a, b, c, d i III b, c wybrały się do Teatru Muzycznego w Lublinie na spektakl pt. „Kopciuszek”. Wszyscy znamy główną bohaterkę Kopciuszka, dobrą i skromną dziewczynkę. W bajce jest również zła macocha oraz złośliwe siostry. Jest też dobra wróżka, która pomaga Kopciuszkowi spełnić marzenie o balu.


Spotkanie uczniów klas czwartych z panem dyrektorem Markiem Błaszczakiem

23 października odbyło się spotkanie uczniów i wychowawców klas IV z panem dyrektorem Markiem Błaszczakiem. Temat spotkania brzmiał „ Uczymy siebie nawzajem.” Uczniowie zaprezentowali swoje klasy, starli się pokazać swoje talenty, zainteresowania: tańczyli, recytowali wiersze, śpiewali piosenki, grali na instrumentach. Pan dyrektor przypomniał uczniom zasady zachowania, życzył im sukcesów w nauce i sporcie.


eTwinning w bibliotece.

Jak co roku, w ramach Tygodnia eTwinning, p. Ewa Pawłowska - Pecka przeprowadziła w bibliotece szkolnej cykl zajęć: Bajkowa Akademia Angielskiego. Mogli w nim wziąć udział chętni uczniowie z klas I - V.Podczas tych zajęć dzieci zapoznawały się z odczytywaną przez nauczyciela baśnią w wersji anglojęzycznej.


Jesienny spacer I E

Jesień to przepiękna pora roku, pełna różnorodnych kolorów. Jesienna pogoda 29 października zachęciła uczniów klasy I E do spaceru w okolicy szkoły. Pogoda dopisała, więc podczas spaceru uczniowie obserwowali z zaciekawieniem kolorowe, spadające z drzew liście, otaczającą przyrodę i rozpoznawały gatunki drzew.


Bieg dla Niepodległej 1918 w dniu 10.11.2018 r. godz. 11.00 – ZAPRASZAMY !!!

10 listopada zostanie rozegrany bieg uliczny (osiedlowy) na 1918 m w którym wezmą udział dzieci, młodzież, rodzice, nauczyciele i wychowawcy. Trasa - bieg w wąwozie na Rurach Jezuickich tam START/ META. Przewidywany jest udział dzieci, rodziców, nauczycieli. Start będzie wspólny dla wszystkich.


Webinarium pt. Samorządy mają moc

29 października o godz. 8.50 Samorząd Uczniowski wziął udział w Webinarium o formach Samorządu Uczniowskiego. Szkolenie było organizowane w ramach projektu Samorządy mają moc przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.


Wybrano Zarząd Samorządu Uczniowskiego

Samorząd Uczniowski w tajnych wyborach wyłonił Zarząd. W skład niego weszli: Jagoda Stawowy z klasy 3a- przewodnicząca, Łukasz Jezierski z klasy 3c - zastępca, Sylwia Krawczyk z klasy 3a - zastępca, Gabriela Baczkowska z klasy 6d - sekretarz, Serdecznie gratulujemy!


Co słychać w świetlicy?

Pierwsze dwa miesiące nauki mamy za pasem. Po intensywnej pracy na lekcjach czas na zabawę. Codziennie w naszej świetlicy czeka na dzieci bogaty repertuar zabaw i zajęć. Nasi podopieczni mogą rozwijać swoje zainteresowania w ramach zajęć tematycznych pod okiem twórczych nauczycieli. Dzieciaki chętnie wybierają kreatywne zajęcia plastyczne i przyrodnicze.


ŚWIETLICOWY KONKURS PLASTYCZNY „NAJPIĘKNIEJSZE MIEJSCA W POLSCE”

Prace konkursowe należy wykonać w formacie A4 na bloku technicznym. Mile widziane będą prace z wykorzystaniem różnorodnych technik plastycznych. Konkurs skierowany jest do uczniów klas 1-4 Szkoły Podstawowej.Prace prosimy przynosić do sali 148 do dnia 06.11.2018r. Rozstrzygnięcie konkursu oraz rozdanie nagród nastąpi 07.11.2018r.


Napisaliśmy do Bernadette i Bizimana

W październiku napisaliśmy listy do naszych adopcyjnych przyjaciół z Afryki – Bernadette i Bizimana, którymi nasza szkoła opiekuje się w ramach akcji Adopcja Serca. Korespondencja została już wysłana do miejsca docelowego- Republiki Demokratycznej Konga, która znajduje się w samym sercu Czarnego Lądu. W listach uczniowie pisali o rozpoczęciu nowego roku szkolnego i o tym jakich przedmiotów uczą się polskie dzieci .


Lekcje biblioteczne w klasach pierwszych

W październiku 2018 r. uczniowie klas pierwszych rozpoczęli swoją przygodę z czytaniem. A wszystko zaczęło się od pogadanki, w której pani Ania - bibliotekarka poinformowała dzieci o tym, dlaczego warto czytać książki i jak je szanować.


Konkurs poetycki "Strofy dla Niepodległej"

Zapraszamy wszystkich młodych poetów naszej szkoły do udziału w konkursie poetyckim "Strofy dla Niepodległej".


Szkolny konkurs "Z Unią Eropejską na ty"

22 października w ramach Tygodnia eTwinning odbył się konkurs "Z Unią Eropejską na ty". W konkursie wzięło udział pięć trzyosobowych drużyn z klas: 6A, 6C, 6D, 7E i 8C. Uczniowie odpowiadali na pytania zaznaczając swe odpowiedzi przy tablicy interaktywnej. Pytania dotyczyły Uni Europejskiej, w szczególności flag państw, sąsiadów państw, konturów, stolic, walut i wielu innych zagadnień związanych Z Unią Europejską. Konkurs poprowadzili pan Daniel Osiński i pan Grzegorz Pyda. A oto wyniki:


Code Week 2018 - podsumowanie

W dniach 6-21 października odbywał się 6. międzynarodowy Tydzień Kodowania. Z tej okazji w naszej szkole były podejmowane różnorodne działania mające na celu rozwijanie kreatywności uczniów, logicznego myślenia i przede wszystkim współdziałania w grupie.


Warto być Polakiem - test wiedzy historycznej z okazji 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości

12.10.2018 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w etapie szkolnym konkursu Warto być Polakiem - teście wiedzy historycznej z okazji 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Zakres rywalizacji obejmował znajomość historii Polski na tle wydarzeń międzynarodowych w latach 1918 -1925. W pierwszym szkolnym etapie uczestnicy rozwiązywali przez 45 minut pisemny test wiedzy. Pytania do testu ułożył Maciej Białek, znany historyk z Lublina.


6B w teatrze

Dnia 9 października klasa 6B obejrzała spektakl "Księga Dżungli" w teatrze Lalki i Aktora


Froeblowski Tydzień Kolorów w klasie I B

Froeblowski Tydzień Kolorów rozpoczął się w piątek 5 października Światowym Dniem Uśmiechu. Tego dnia czytaliśmy humory z czasopisma Świerszczyk i opowiadaliśmy zabawne historyjki ilustrowane Darami Froebla, a uczniowie przyszli do szkoły ubrani na żółto.


Konkurs fotograficzny PODRÓŻE MAŁE I DUŻE

W ramach Tygodnia eTwinning zapraszamy uczniów wszystkich klas do udziału w kolejnej edycji konkursu fotograficzno-przyrodniczego PODRÓŻE MAŁE I DUŻE. Konkurs polega na zaprezentowaniu w postaci autorskich zdjęć, w dowolnym formacie, swoich wakacyjnych obserwacji przyrody. Trzy zdjęcia podpisane na odwrocie (imię i nazwisko autora oraz tytuł zdjęcia), uczniowie przynoszą do swojego nauczyciela przyrody, biologii, geografii lub wychowawcy (klasy1-3) do końca października.


MegaMisja "Młodzi biegną szybciej, ale starsi lepiej znają drogę" -prof. Jacek Pyżalski

Nasza świetlica po raz pierwszy przystąpiła do programu Mega Misja- Fundacji Orange. Wrzesień upłynął nam na pozyskaniu oświadczeń na rozpowszechnianie wizerunku naszych podopiecznych oraz na spotkaniu liderów, które odbyło się 21-22 września w Warszawie, w którym reprezentantka naszej szkoły Edyta Krawczyk- wychowawca świetlicy wzięła udział.


Pasowanie na Świetliczaka

Pasownie na „Świetliczaka” to uroczyste i wesołe wprowadzenie naszych najmłodszych uczniów i uczennic do grona świetlicowego. Uroczyste włączenie klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 28 do świetlicowej gromady, ma na celu wskazywanie pozytywnych stron świetlicy, podnoszenie jej atrakcyjności w oczach uczniów i jest fajną formą integracji pierwszaków.


"Wszystko ma swój czas i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem"

5 października 2018r. odeszła od nas na zawsze pani Teodora Osiewicz, wieloletni pracownik oświaty, a w latach 1981 – 1998 dyrektor Szkoły Podstawowej nr 28 w Lublinie. Pani Teodora Osiewicz tworzyła naszą placówkę, od początku sprawując funkcję dyrektora. Brała udział w procesie nadania szkole imienia Synów Pułku Ziemi Lubelskiej. Przez cały okres swojej pracy aktywnie współpracowała ze środowiskiem Synów Pułku, dbając o patriotyczne wychowanie uczęszczającej do naszej szkoły młodzieży.


Klasy 6c i 6 d na warsztatach „Aktywna klasa”

W pierwszym dniu października uczniowie klas 6c i 6d udali się na warsztaty „Aktywna klasa” do Nasutowa, w malownicze okolice Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego, w trakcie których młodzież miała do wykonania różne zadania: inspirujące do wspólnego działania, rozwijające relacje koleżeńskie, ukazujące indywidualne talenty, jak i drzemiący w obu klasach potencjał. Warsztaty rozpoczęły gry i zabawy integracyjne na świeżym powietrzu.


Uczymy Dzieci Programować - edycja II

Uczniowie klas I oraz klasy III C, w ramach edukacji informatycznej i zajęć komputerowych, uczestniczą w ogólnopolskim programie edukacyjnym Uczymy Dzieci Programować, którego celem jest upowszechnianie nauki programowania już od najmłodszych lat.


Konkurs „Warto być Polakiem”

Kurier Lubelski przy wsparciu Kuratorium Oświaty, Instytutu Pamięci Narodowej organizuje konkurs „Warto być Polakiem”– test wiedzy historycznej z okazji jubileuszu 100-lecia odzyskania Niepodległości. Zapraszamy do udziału wszystkich chętnych i zainteresowanych historią Polski w latach 1918 – 1925. Test etapu szkolnego odbędzie się 12.10.2018. Dokładna godzina oraz miejsce będzie podane w najbliższym czasie. Uczniowie chętni do udziału mają zgłosić swoje kandydatury do wtorku 09.10.2018 do p. Daniel Osińskiego. Poniżej znajduje się regulamin konkursu.


LEKCJA PATRIOTYZMU - NIECH ORZEŁ WZLECI WYSOKO!

W dniu 27.09.2018r. przedstawiciele klasowych samorządów uczniowskich wzięli udział w wydarzeniu: „ Niech orzeł wzleci wysoko! Nasze serca dla Niepodległej”. Była to wizualna animacja społeczności lubelskich szkół. Wydarzenie miało miejsce na Placu Teatralnym w Lublinie. Uczniowie wraz z opiekunami stworzyli wizualizację z biało-czerwonych kartek, przedstawiającą obraz orła białego, znajdującego się w polskim godle.


Pierwszaki z I E

Minął pierwszy miesiąc nowego roku szkolnego. Dla pierwszaków z I E był to czas intensywnej pracy i zdobywania nowych doświadczeń. Dzieci nauczyły się pisać pierwsze literki i cyferki, przypomniały sobie zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a przede wszystkim poznały koleżanki i kolegów, nawiązały nowe przyjaźnie. Minęło onieśmielenie i obawa przed nową sytuacją. Był Dzień Chłopaka w klasie – życzenia i wiele uśmiechu. Okazało się, że w szkole zawsze można liczyć na pomoc pani, kolegów, starszych kolegów, którzy często nas odwiedzają z klasy 4 F i odpowiadają na wiele pytań, a nauka może być też świetną zabawą - „W świecie dziecięcej zabawy z freblowskimi Darami”. Wszystkim Pierwszakom życzymy powodzenia.


Ananasy z pierwszej „A” klasy_wrzesień

Pierwszy miesiąc uczniów klasy 1 A w szkole to czas zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Aktywnie uczestniczyliśmy w warsztatach organizowanych w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki, w spotkaniu z p. policjantką i obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Składamy również życzenia naszym klasowym solenizantom. Kolejne miesiące przed nami...


WIELKA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI dla Przytuliska dla Psów w Rachowie Starym

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce Oddział Lublin przy SP 28 organizuje w dniach 08. 10 - 26.10 WIELKĄ ZBIÓRKĘ ŻYWNOŚCI dla Przytuliska dla Psów w Rachowie Starym. Jest to placówka społeczna, w której opiekę nad bezdomnymi psami sprawuje, wspólnie z wolontariuszami p. Renata Olszewska. Schronisko utrzymuje z własnych środków i zbiórek społecznych organizowanych przez instytucje, szkoły, przedszkola, datki od osób prywatnych, itp.


Mikrobiolodzy i ekobadacze z klasy IIB

Najlepszym sposobem zaspokojenia naturalnej ciekawości dziecka są zabawy i eksperymenty o charakterze badawczym. Daje to dziecku okazję do odkrywania i zgłębiania fascynującego świata.


Spotkanie uczniów klasy 7D z panem dr Andrzejem Gładyszem

W dniu 28.09.2018 r. kl. VII D uczestniczyła w spotkaniu na KUL z Panem dr Andrzejem Gładyszem, który zaprosił uczniów naszych na seminarium, którego tematem był „LUBLIN w procesie odzyskania niepodległości”. Nasz wykładowca to pracownik KUL, który specjalizuje się w tematyce wojskowo – historycznej, jest także członkiem Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Wrzesień 39”. Na początku naszych zajęć została nam zaprezentowana prezentacja multimedialna dotycząca losów naszych rodaków żyjąc


Innowacyjność w edukacji

Innowacyjność i kreatywność to teraz bardzo popularne słowa. Każdy na swój sposób chce być twórczy, kreatywny i innowacyjny. A jak to przełożyć na grunt pedagogiki i edukacji? Odpowiedzi można szukać w uregulowaniach prawnych, w literaturze pedagogicznej, ale przede wszystkim w sobie, w osobowości nauczyciela, w jego zdolności do kreowania procesu kształcenia, w otwartości na zmianę, która oznacza indywidualny rozwój dziecka i daje poczucie samorealizacji.


Bezpieczna droga do szkoły uczniów klas pierwszych

Pierwszy rok w szkole jest ważnym czasem dla dzieci, warto więc zwrócić ich uwagę na potencjalne zagrożenia, uświadamiając skutki niebezpiecznych zachowań na drodze. Ważnym elementem jest edukacja najmłodszych – uświadomienie różnego rodzaju niebezpieczeństw oraz wiedza, jak ich unikać i jak postępować w razie ich zaistnienia.


Klasa 6B na Festiwalu Nauki

18 września gościliśmy w Katedrze Mikrobiologii Środowiskowej Uniwersytetu Przyrodniczego.


Lubelski Festiwal Nauki – 1e

19.09.2018r. uczniowie z klasy 1e w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki uczestniczyli w projekcie „Niewidzialne i niezbędne” przygotowanym przez Instytut Biotechnologii KUL w Lublinie. Dzieci miały możliwość poznania niektórych właściwości powietrza i jego znaczenia dla życia na Ziemi. Szukały odpowiedzi na wiele pytań przeprowadzając różne doświadczenia. Było SUPER!!!


25 na piątkę z plusem! - Konkurs dla szkół podstawowych

Konkurs dla szkół podstawowych organizowany dla uczczenia 25-lecia Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie pod hasłem 25 na piątkę z plusem!. Konkurs adresowany jest do uczniów publicznych i niepublicznych szkół podstawowych województwa lubelskiego (o pełnym stopniu organizacyjnym). Nagrodę główną w konkursie stanowi wyposażenie pracowni biologicznej zgodne z warunkami realizacji podstawy programowej dla przedmiotu biologia.