Szkoła Podstawowa nr 28 z Oddziałami Integracyjnymi

im. Synów Pułku Ziemi Lubelskiej w Lublinie

Ważne informacje

26 listopada Święto Naszej Szkoły !!!

shadow

26 listopada nasza szkoła obchodzi swoje święto. Tego dnia Szkoła Podstawowa nr 28 otrzymała imię Synów Pułku Ziemi Lubelskiej. Miało to miejsce 24 lata temu - w roku 1988.
 
Historia naszej szkoły jest jednak o wiele dłuższa i sięga 1920 roku. To wtedy, 2 lata po zakończeniu I wojny światowej, powołano Szkołę Podstawową nr 28 na ul. Zamojskiej. W późniejszych latach szkoła przenosiła się na ul. Żmigród, a następnie Dominikańską, gdzie funkcjonowała do roku 1958.
Natomiast w tym miejscu, gdzie dziś jest osiedle Czuby, była wieś. Nazywała się Rury Bonifraterskie. We wsi była nieduża szkoła, w której uczyły się miejscowe dzieci. Ten budynek istnieje do dziś. To budynek tzw. małej szkoły. Niektórzy z was się w nim uczyli w młodszych klasach. Do tego budynku 1 września 1981 r. przeniesiono Szkołę Podstawową nr 28, a jej dyrektorem została Pani Teodora Osiewicz.

W miarę rozrastania się osiedla Czuby przybywało dzieci i władze miasta podjęły decyzję o budowie nowej szkoły, dużego budynku mogącego pomieścić wielu uczniów. 1 września 1986 r. w murach nowej szkoły zabrzmiał pierwszy dzwonek. Dwa lata później szkoła otrzymała imię, sztandar oraz własny hymn zatytułowany ”Śladem Synów Pułku”.

W tamtym czasie nasza szkoła była placówką 8-klasową, a w roku 1993 uczyła się w niej rekordowa liczba uczniów – 2671. Od roku 1999 szkoła, tak jak inne szkoły podstawowe, stała się szkołą 6-klasową, a w części jej budynku powstało Gimnazjum nr 11. Dziś możemy się poszczycić jedną z najbardziej nowoczesnych placówek w naszym mieście. Mamy piękne sale gimnastyczne, basen, ścianę wspinaczkową, pracownie komputerowe i nowoczesną bibliotekę oraz sale lekcyjne z tablicami interaktywnymi. Możemy być dumni z naszej szkoły.

W ramach obchodów święta naszej szkoły o godzinie 9.00 odbyła się uroczysta Msza Święta. Po mszy uczniowie klas czwartych wzięli udział w apelu o sztandarze szkoły, przygotowanym przez panie: Marzannę Pogonowską, Urszulę Plis oraz pana Daniela Osińskiego. Uczniowie klas piątych i szóstych wzięli udział w zoorganizowanych z tej okazjii konkursach szkolnych.
 Zobacz całą galerię