Z wizytą u greckich sępów

Z wizytą u greckich sępów

W dniach 18- 23 marca w ramach projektu Erasmus „Log in Nature” grupa uczniów (pod opieką nauczycieli) przebywała w greckim mieście Aleksandropolis.  Uczestnicy z pięciu państw (Portugalia, Łotwa, Włochy , Rumunia oraz Polska) mieszkali w domach swoich greckich kolegów, wspólnie z nimi brali udział w ich szkolnych zajęciach. Uczniowie poznawali kulturę mieszkańców słonecznej Hellady, ich narodowe zwyczaje oraz wspaniałą grecką przyrodę. Na terenie Leśnego Parku Narodowego Dadia-Lefkimi-Soufli spędzili niezapomniane dwa dni. Pierwszego dnia poznali historię tego parku oraz  uczestniczyli w międzynarodowych warsztatach przyrodniczych. Drugiego dnia, wędrując górską trasą turystyczną, dotarli do specjalnych wież obserwacyjnych. Oglądali niesamowite widowisko ornitologiczne z udziałem trzech z czterech gatunków sępów w Europie (Sęp Czarny, Sęp płowy i Sęp egipski). Poznawali również  charakterystyczne gatunki flory tej części Rodopów. Podczas swojego pobytu w Grecji uczniowie praktycznie zdobywali wiedzę o zasadach hodowli jedwabników. W Soufli zwiedzili Muzeum Jedwabiu oraz prawdziwą fabrykę produkującą jedwab. W kolejnym dniu uczestniczyli w wyprawie do delty rzeki Evros, która stanowi Europejską Ostoję Ptaków (Important Bird Area in Europe). Żyje tu ponad 300 gatunków ptaków, w tym 23 gatunki są umieszczone na Czerwonej Liście Grecji (Red Data List). Wśród nich jest 12 gatunków uznanych za szczególnie zagrożone np. pelikan kędzierzawy, pelikan różowy, warzęcha i kazarka. Podróżując po Tracji (region Grecji), uczniowie zwiedzali  także zabytkowe miejsca np. miasteczko Feres, a w nim Kościół klasztoru Theotokos Kosmosoteira z XI wieku. Ostatniego dnia nauczyciele  mieli możliwość zwiedzenia rodzinnej fabryki oliwy oraz sadów oliwnych w miejscowości Makri. Największe wrażenie zrobiły stare drzewa oliwne, których wiek obliczono na ponad 2600 lat !!! Obejrzeliśmy również archeologiczne wykopaliska (ruiny starożytnej Mesimwrii założonej w VII w. p.n.e. przez mieszkańców Samotraki). Dla wszystkich uczestników ta grecka wyprawa była wspaniałą nauką i zabawą. Uczniowie nawiązali wiele kontaktów ze swoimi rówieśnikami z innych krajów, poznali historię i kulturę Grecji, ale przede wszystkim przeżyli wspaniałą przyrodniczą przygodę.

Anna Chodun, Ewa Zielińska, Iwona Anna Żak

Zobacz całą galerię