Dlaczego Dary? – ćwiczenia i gry unplugged wdrażające do nauki programowania Podsumowanie działań innowacji pedagogicznej „Freblowskie kodowanie”

Dlaczego Dary? – ćwiczenia i gry unplugged wdrażające do nauki programowania
Podsumowanie działań innowacji pedagogicznej „Freblowskie kodowanie”

„Nie można zmusić ziarna do rozwoju i kiełkowania, można jedynie stworzyć warunki zezwalające na to, aby ziarno rozwinęło wszystkie tkwiące w nim możliwości.” Carl Rogers

Dlaczego Dary? Zaczynając pracę z Darami Froebla  przychodzi nam na myśl ich zastosowanie do: nauka matematyki, geometrii, teatrzyki czy też w pracach twórczych. Po dłuższym czasie zaczynamy odkrywać również nowe rozwiązania. Jednym z nich jest przygotowanie dzieci do nauki programowania. Pewnie niektórzy mogą zadać sobie pytanie: czy i w jaki sposób przedmioty „Dary” opracowane 200 lat temu mogą służyć w XXI wieku dzieciom do nauki programowania?
Przede wszystkim same w sobie tworzą uporządkowaną konstrukcję,  jeden Dar wynika z drugiego. Już same korzystanie z nich, w tym elementy wprowadzania poszczególnych Darów uczą myślenia przyczynowo skutkowego. Dodatkowo odpowiednio skonstruowane ćwiczenia i zaaranżowane sytuacje przybliżają dzieciom mechanizm i procedury programowania. Są wstępem do korzystania z nowoczesnych technologii. Wspomagają rozwój orientacji przestrzennej. Rozwijają umiejętność odczytywania symboli i znaków. A przede wszystkich są ciekawe i zachęcają dzieci do działania, manipulowania i tworzenia.
Realizowana innowacja pedagogiczna w klasach pierwszych i drugich w bieżącym roku szkolnym uczyła tworzenia strategii, przestrzegania reguł i rozwijała wyobraźnię uczniów. Odpowiednie użycie drewnianej siatki geometrycznej oraz papierowych siatek, dzięki którym dzieci tworzyły gry, wdraża do zrozumienia algorytmu liniowego oraz przykładów kodowania.
Oto kilka propozycji realizowanych w I semestrze nauki:
•    Wykorzystanie Darów Froebla podczas Tygodnia e Twinning – budowle i atrakcje turystyczne Darami Frebla układane.
•    Udział w obchodach Święta Niepodległości - kodowanie zabytków, symboli narodowych Darami Froebla.
•    Udział w Święcie szkoły – inscenizacje o tematyce patriotycznej z wykorzystaniem Darów Froebla.
•    Freblowski tydzień kolorów.
Informację przygotowała Barbara Bałdyga

Zobacz całą galerię