Dzień 9.11.2018 dla Niepodległej

Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy – słowa, które o godzinie 11.11 mocno, uroczyście i dostojnie wybrzmiały na szkolnych korytarzach i w salach zanurzonych w bieli i czerwieni. Słowa, które stały się znakiem tego jakże uroczystego dnia, obfitującego w wydarzenia trwale wpisujące się w historię naszej szkoły. A wydarzyło się niemało…
Już o godzinie 8.30 uczniowie klas pierwszych, drugich, trzecich, czwartych i piątych mogli poetyckim słowem i patriotyczną piosenką wyrazić swoją wdzięczność dla Niepodległej. Koncertowi towarzyszyły silne emocje podkreślone oprawą plastyczną.
Refleksji, nauce, ekspresji słownej i muzycznej posłużyły trzy apele z udziałem uczniów klas IV – VIII i klas trzecich gimnazjalnych. Jednocześnie „Młodzi, zdolni” przygotowali spektakl teatralny wprowadzający w dramaturgię polskiej drogi do niepodległości, łączący teraźniejszość z przeszłością poprzez apoteozę idei wolności podkreśloną słowami piosenki „Sen o Viktorii” w wykonaniu Igora Krzywickiego:
Gdy wolność wszystkich ludzi zbudzi
I powie: "Idźcie tańczyć, to nie sen"
Punktem kulminacyjnym uroczystego dnia stało się pełne powagi wykonanie hymnu państwowego. W ten sposób nasza szkolna społeczność włączyła się w ogólnopolską akcję „Rekord dla Niepodległej”. Wykonując hymn, oddano mu honor przez pochylenie sztandaru.
Chwile z „Mazurkiem Dąbrowskiego” stały się szczególną lekcją patriotyzmu na tle ekspozycji prac plastycznych ukazujących motywy niepodległościowe i twórców wolnej Polski. Historię tego dnia zrodziło zaangażowanie wychowawczo-dydaktyczne wielu nauczycieli i wychowawców.

Załączniki do pobrania

Zobacz całą galerię