Wspólne działania Sieci Szkół Promujących Zdrowie i projektu Erasmus „Log in Nature”

W lutym 2018 roku grupa nauczycieli języka angielskiego oraz szkolnego Zespołu Promocji Zdrowia (nauczyciele biologii i geografii, n-le specjaliści) napisała projekt „Log In Nature”. Ten przyrodniczy projekt wspaniale koreluje z programem Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Problemem priorytetowym w SSPZ jest „Niska aktywność fizyczna uczniów w klasach IV-VIII”. Przeprowadzona ankieta wśród dzieci pokazała skalę problemu. Uczniowie bardzo dużo wolnego czasu poświęcają na gry komputerowe, surfowanie w sieci, oglądanie programów  telewizyjnych… Nie mają ochoty na aktywność fizyczną (np. spacer, jazda na rowerze),ani na kontakt z przyrodą. Współczesne pokolenie uczniów ma niestety „zespół deficytu natury”. Dlatego głównym celem naszego projektu Erasmus jest „Zmniejszenie liczby uczniów z zespołem deficytu natury. Zmniejszenie nasilenia zespołu deficytu natury u uczniów”. W projekcie „Log  in Nature” połączyliśmy te dwa problemy i wyznaczyliśmy ciekawą drogę do ich rozwiązania. Zaplanowaliśmy mnóstwo atrakcji przyrodniczych w terenie m.in.:

1.„Lasopracownia”- podchody w lesie, ognisko, gitara i śpiew..( już się odbyły)
2.Wszędobylskie ptaki” - wycieczka ornitologiczna nad  pobliski zbiornik wodny
3. Wycieczka do pobliskiego lasu  „Zabaw się w Sherlocka Holmesa: śledź po śladach i trop po tropach”.
4. „Co nocą w trawie piszczy” - Biwak z nocnymi podchodami. Podczas biwaku dzieci będą mogły obserwować gwiazdy, wschód i zachód Słońca, czerpać radość z nieograniczonej i twórczej zabawy na łonie natury
5. „W krainie bagien i lasów”- wycieczka do parku narodowego. Uczestnicy projektu udadzą się na wycieczkę do Poleskiego Parku Narodowego.
6. „Las zimą – warsztaty z leśnikiem”. Wycieczka do leśnego kompleksu promocyjnego Lasy Janowskie.
Chcemy w ten sposób zainspirować uczniów do aktywnego spędzania czasu i kontaktu z przyrodą.

Szkolny koordynator programu SSPZ Anna Chodun

Zobacz całą galerię